Domů / Nezařazené / DNES JE DEN NÁRODNÍ TÍSŇOVÉ LINKY 155 15. 05. 2020

DNES JE DEN NÁRODNÍ TÍSŇOVÉ LINKY 155 15. 05. 2020

15. květen je den, kdy si již počtvrté v celé České republice připomínáme význam tísňové linky 155 a vzdáváme hold pracovníkům zdravotnických operačních středisek a pracovníkům výjezdových skupin zdravotnických záchranných služeb.

Zdravotnická záchranná služba je tu pro všechny připravená 365 dní v roce, 7 dní v týdnu, 24 hodin denně, poskytnout neodkladnou odbornou péči, jestliže je v ohrožení vaše zdraví nebo váš život.

mapa_denlinky

V minulém roce přijali operátoři linky 155 celkem 1 700 555 tísňových volání. Číslo 1 137 701 odpovídá počtu všech našich loňských výjezdů. Ošetřili jsme 993 424 pacientů, to je v podstatě každý desátý občan ČR. Pokud bychom si dali tu práci a začali počítat, zjistíme, že v průměru třikrát za minutu zazvoní na některém z našich operačních středisek telefon, operátorka pak přibližně každých 28 sekund vyšle ze základny vozidlo záchranné služby. A aby byl výčet čísel úplný, dodejme, že výjezdových základen je v současnosti v České republice 311 a na nich v pohotovosti 597 výjezdových skupin.

Datum 15. 5. je zvoleno symbolicky s odkazem na zdravotnickou tísňovou linku 155, která představuje nejdůležitější pojítko mezi záchranáři a těmi, kdo potřebují pomoc. Operátoři, kteří obsluhují tísňovou linku, jsou vyškolení zdravotničtí záchranáři, nebo zdravotní sestry se specializací. Pracují pod neustálým stresem, v krátkém čase musí dělat závažná rozhodnutí a nesmí si dovolit udělat chybu.

Den linky_široké

Období epidemie COVID-19 ukázalo na nepostradatelnost, ale i zranitelnost záchranek. Všichni naši pracovníci byli zejména v počátečním období vystaveni značnému riziku a pracovali pod velkým tlakem. Na oplátku se nám dostalo doposud nebývalé vlny podpory a uznání ze strany veřejnosti. Děkujeme.

Současná epidemiologická situace nám neumožňuje oslavit Den linky 155 uspořádáním oblíbených edukačních akcí pro veřejnost. Oslavme ji proto pouze symbolicky a připomeňme si tak každodenní nasazení pracovníků zdravotnických záchranných služeb.