Domů / Nezařazené / Gruň Beskydy hostí HEMS meeting 2017

Gruň Beskydy hostí HEMS meeting 2017

Od pondělí 13. listopadu se koná dvoudenní metodické setkání nejen leteckých záchranářů  „GRUŇ 2017“. Cílem letošního metodického setkání je zvýšení připravenosti a součinnosti pozemních výjezdových skupin, leteckých výjezdových skupin a zdravotnických operačních středisek ZZS na řešení mimořádných a krizových událostí v terénu.

h6j81toryi.1200

Rádi bychom navázali na pracovní setkání leteckých záchranných služeb, které jako první pořádala ústecká záchranka, a kde týmy LZS cvičily speciální činnosti. V letošním roce se budeme společně věnovat spolupráci leteckých výjezdových skupin, pozemních posádek, krajských dispečinků a Horské služby u zásahu s větším počtem raněných. Věřím, že setkání bude přínosné a obohacující pro nás všechny, a že zkušenosti, znalosti a pocity nabyté budou veskrze pozitivní,“ uvedl David Koudelka, vedoucí lékař LZS Ostrava.

HEMS meeting 2017 letos pořádá ZZS Moravskoslezského kraje a LZS Ostrava

Na šest desítek leteckých záchranářů z celé ČR se v těchto dnech (13.-15.11.) účastnilo metodického zaměstnání, které organizovala ZZS MSK, a jež probíhalo ve Skiparku Grúň v Beskydech. Na cvičení se však podílela také stovka figurantů, dvě desítky operátorů ZZS a pětatřicet školitelů, přes dvacet záchranářů z týmu pro specializované činnosti, stejně jako členové horské služby. Jednalo se tedy o největší součinnostní výcvik leteckých záchranářů v ČR, jeho tématem byla mimořádná událost a celkem se na něm podílelo 238 osob.

HEMS GRUN 2017

V rámci metodického zaměstnání probíhaly opakované rekonstrukce tří reálných neštěstí s tématy

Aktivní střelec

Lanovka

Přejetí dopravním prostředkem (v rámci cvičení šlo o rolbu).

Cvičení probíhalo v reálných exteriérech horského prostředí, a to při venkovní teplotě okolo nuly, a s množstvím čerstvého sněhu. Vyžadovalo tak odolnost nejen od samotných cvičících, ale rovněž i od figurantů. Ti byli přes nepřízeň počasí namaskováni a rozmístěni v prostoru tak, aby umožnili nácvik pracovních činností v modelových situacích blížících se skutečným podmínkám. Úkolem nácviků byl trénink nejen samotného ošetřování postižených, ale zejména organizace zásahu s větším počtem zasažených, jejich vyproštění, či součinnost s dalšími složkami integrovaného záchranného systému.