Domů / Nezařazené / Memoriál Jindřicha Šmause 2017

Memoriál Jindřicha Šmause 2017

Memoriál Jindřicha Šmause 2017

ViewImage

Ve čtvrtek25. května 2017 proběhl dvanáctý ročník Memoriálu Jindřicha Šmause ve vyprošťování a poskytování předlékařského ošetření zraněných osob při dopravních nehodách jako otevřená soutěž jednotek HZS krajů a zdravotnických sil ve vyprošťování zraněných osob z havarovaných vozidel, zaměřenou na vzájemnou spolupráci obou složek IZS.

Soutěž pořádal HZS Plzeňského kraje ÚO Rokycany pod záštitou starosty města Rokycan a Zdravotnickou záchrannou službou Plzeňského kraje.

Soutěže na Masarykově náměstí v Rokycanech se zúčastnilo jedenáct týmů z České republiky, Slovenska a Maďarska. Soutěž je naprosto ojedinělá v republice, protože najednou spolu soutěží dva týmy – čtyřčlenné družstvo hasičů a tříčlenné družstvo záchranářů.

Úkolem soutěžního družstva, celého týmu, je bezpečné a efektivní vyproštění zraněné osoby z havarovaného vozidla pomocí techniky, prostředků a nářadí, které se běžně používá
p
ři skutečných dopravních nehodách. Součástí je poskytnutí přednemocniční pomoci, která odpovídá zranění a transport zraněné osoby k vozu záchranné službě.

Družstva mají pro vyproštění zraněné osoby stanoven základní časový limit 15 minut. Po jeho překročení se začnou z celkového hodnocení odečítat body. Celkový časový limit je 20 minut. Čas provedení zásahu ale není rozhodujícím kritériem pro určení závěrečného pořadí soutěžních týmů. O vítězi rozhoduje součet bodů získaných ve všech hodnocených oblastech, výsledný čas určuje pořadí až v případě rovnosti bodů.

Soutěžní tým do posledního okamžiku nezná situaci, ke které je přivolán. Pro každé družstvo je přichystaný jiný scénář, který je připraven dle skutečné situace, která se již stala. Je připraveno několik modelových situací dopravních nehod – auta jsou různě na sebe navršená, převrácená na bok či na střechu, nebo zdemolované vozy zaklíněné o překážku. Hasiči při zahájení zásahu zjistí druh nehody a rozsah zranění zaklíněné osoby. Zajistí havarované prostředky proti pohybu či vyplanutí a hasič – zdravotník prvotně diagnostikuje a ošetřuje zraněné osoby do doby bezpečného přístupu posádky ZZS. Poté lze sledovat souhru celého týmu. Jednalo se o dvě havarovaná vozidla s 1 zraněnou osobou (bezvědomí, chrčí, obstrukce dýchacích cest, otevřená fraktura levého femuru a pravého bérce).

2017Hodnocení pro tým Ústeckého kraje znamená v letošním ročníku kvalitní ocenění jejich práce. Celkově tým obsadil po třech vítězstvích v letošní velmi vyrovnané výsledkové listině 2. místo IZS a 1. místo HZS v České republice.

Tímto děkujeme za tým ZZS jmenovitě týmu HZS Most v zastoupení Jiří Kroupa, Zdeněk Malý, Lukáš Rosenkranz, Vojtěch Dvořák a jejich ředitelce Evě Benákové z Mostu.

Tým ZZSÚK, p.o – ZZS Most a Litvínov – Bc. Pláničková Dita, Bc.Grygar Jan, Karas Lukáš