Domů / Nezařazené / Mostečtí strážníci zachraňovali na ulici muže se zástavou srdce.

Mostečtí strážníci zachraňovali na ulici muže se zástavou srdce.

AEDMostečtí strážníci zachraňovali na ulici muže se zástavou srdce. Pomohl jim defibrilátor, který mají ve služebním vozidle jako „first respondeři“

  1. 5.5. 2020 Most – Městská policie Most přijala v pondělí 4. května ve večerních hodinách na lince 156 žádost od pracovníka zdravotnické záchranné služby, aby prověřili oznámení na linku 155, že v ul. Kpt. Jaroše leží na zemi muž, který by mohl mít zdravotní potíže. K události byla okamžitě vyslána motohlídka strážníků. Na místě se již nacházeli asistenti prevence kriminality městské policie, kteří muže v bezvědomí uviděli při pěší hlídkové činnosti, a uložili ho do stabilizované polohy. (Zdroj: Tisková zpráva Městská policie Most)

Strážníci při kontrole životních funkcí zjistili, že muž ztratil pulz a nedýchá. Okamžitě zahájili nepřímou srdeční masáž a zároveň použili automatizovaný externí defibrilátor, který je součástí služebních vozidel městské policie. Strážníci byli ve spojení se zdravotnickou záchrannou službou, které průběžně předávali informace o zdravotním stavu pacienta do jejího příjezdu, a po celou dobu prováděli nepřímou masáž srdce. Zdravotníci pak pokračovali v resuscitaci ve spolupráci se strážníky do doby, než došlo k obnovení životních funkcí a stabilizaci pacienta. Poté byl dvaačtyřicetiletý muž převezen do nemocnice v Mostě.

Všichni strážníci i asistenti prevence kriminality městské policie v Mostě prošli rozšířeným kurzem první pomoci s užitím defibrilátoru pro pracovníky policií. Strážníci poskytují v rámci města Mostu tzv. první pomoc jako first respondeři v projektu Zdravotnické záchranné služby „Časná defibrilace v Ústeckém kraji“.

Image„Významný podíl na záchraně u tohoto muže se zástavou srdce měli strážnici Městské policie Most. Prováděli správně resuscitaci včetně použití přístroje AED do příjezdu naší posádky. V oživování pak strážníci pokračovali spolu se záchranáři. Jsme rádi, že systém first responder v rámci projektu Časná defibrilace v Ústeckém kraji plní svojí funkci a zachraňuje lidské životy,“ uvedl ke vzájemné spolupráci Prokop Voleník, tiskový mluvčí ZZSÚK.

V současné době má městská policie v zásahových vozidlech motohlídek a na služebně šest defibrilátorů. Operační pracovník má přehled o pohybu všech motohlídek ve městě a v případě, kdy záchranáři požádají o výjezd vozidla s defibrilátorem, je velká pravděpodobnost, že strážníci na místo dojedou včas a zvýší pravděpodobnost záchrany lidského života, jako v tomto případě.