Mostečtí strážníci zachraňovali na ulici muže se zástavou srdce. Pomohl jim defibrilátor, který mají ve služebním vozidle jako „first respondeři“
- 5.5. 2020 Most – Městská policie Most přijala v pondělí 4. května ve večerních hodinách na lince 156 žádost od pracovníka zdravotnické záchranné služby, aby prověřili oznámení na linku 155, že v ul. Kpt. Jaroše leží na zemi muž, který by mohl mít zdravotní potíže. K události byla okamžitě vyslána motohlídka strážníků. Na místě se již nacházeli asistenti prevence kriminality městské policie, kteří muže v bezvědomí uviděli při pěší hlídkové činnosti, a uložili ho do stabilizované polohy. (Zdroj: Tisková zpráva Městská policie Most)
Strážníci při kontrole životních funkcí zjistili, že muž ztratil pulz a nedýchá. Okamžitě zahájili nepřímou srdeční masáž a zároveň použili automatizovaný externí defibrilátor, který je součástí služebních vozidel městské policie. Strážníci byli ve spojení se zdravotnickou záchrannou službou, které průběžně předávali informace o zdravotním stavu pacienta do jejího příjezdu, a po celou dobu prováděli nepřímou masáž srdce. Zdravotníci pak pokračovali v resuscitaci ve spolupráci se strážníky do doby, než došlo k obnovení životních funkcí a stabilizaci pacienta. Poté byl dvaačtyřicetiletý muž převezen do nemocnice v Mostě.
Všichni strážníci i asistenti prevence kriminality městské policie v Mostě prošli rozšířeným kurzem první pomoci s užitím defibrilátoru pro pracovníky policií. Strážníci poskytují v rámci města Mostu tzv. první pomoc jako first respondeři v projektu Zdravotnické záchranné služby „Časná defibrilace v Ústeckém kraji“.
„Významný podíl na záchraně u tohoto muže se zástavou srdce měli strážnici Městské policie Most. Prováděli správně resuscitaci včetně použití přístroje AED do příjezdu naší posádky. V oživování pak strážníci pokračovali spolu se záchranáři. Jsme rádi, že systém first responder v rámci projektu Časná defibrilace v Ústeckém kraji plní svojí funkci a zachraňuje lidské životy,“ uvedl ke vzájemné spolupráci Prokop Voleník, tiskový mluvčí ZZSÚK.
V současné době má městská policie v zásahových vozidlech motohlídek a na služebně šest defibrilátorů. Operační pracovník má přehled o pohybu všech motohlídek ve městě a v případě, kdy záchranáři požádají o výjezd vozidla s defibrilátorem, je velká pravděpodobnost, že strážníci na místo dojedou včas a zvýší pravděpodobnost záchrany lidského života, jako v tomto případě.