Domů / Nezařazené / Taktické cvičení „Pád letadla“ – Ústecký kraj vyzdvihl profesionalitu složek IZS

Taktické cvičení „Pád letadla“ – Ústecký kraj vyzdvihl profesionalitu složek IZS

logo-uk

„Vždy vyzdvihuji profesionalitu členů složek krajského integrovaného záchranného systému, kterou potvrzují při řešení všech mimořádných událostí. Nejen vysokou profesionalitou, zkušenostmi z krizových situací, ale i technickým vybavením jsou naše složky IZS na špičce v rámci republiky. Dnešní cvičení to jen potvrdilo,“ vyjádřil se k průběhu cvičení hejtman Oldřich Bubeníček.

image3anjxluq

Komentovaný začátek a průběh cvičení v místě zásahu uváděl, že výpadek motorů postihl letadlo se sedmdesáti pasažéry při letu z Prahy do Drážďan. Pilot se podle scénáře cvičení pokusil o nouzové přistání, ale nakonec se neovladatelné letadlo zřítilo a rozpadlo na části na poli mezi vodní nádrží Kateřina v obci Modlany.

Do akce se postupně zapojily složky Integrovaného záchranného systému Ústeckého kraje. Jako první byli na místě neštěstí policisté, kteří potvrdili lokalitu a rozsah mimořádné události. Do osmi minut pak dorazili na místo hasiči a hned poté první zdravotničtí záchranáři.

Na místo simulované havárie se postupně sjely všechny dostupné síly policie, hasičů a záchranářů. Na místě simulované havárie přistál i vrtulník leteckých záchranářů. První fáze záchranných prací byla na hasičích, mohl totiž hrozit požár částí rozpadlého trupu letadla, což se potvrdilo. Hasiči společně se zdravotníky pak zajišťovali záchranu zraněných osob, se všemi činnostmi zásahu byla koordinována práce policie. Policejní složky se pochopitelně zabývaly i zjišťováním příčin pádu letadla včetně možností teroristického útoku.

Celé cvičení bylo v režii HSZ ÚK v čele s jeho ředitelem Romanem Vyskočilem. Za krajské vedení policie se cvičení zúčastnil ředitel Jaromír Kníže a za krajskou ZZS náměstek ředitele Petr Bureš. Zásahu IZS byli přítomni i zástupci kriminalistického ústavu a zástupci krizového řízení Královehradeckého a Plzeňského kraje, kteří zde sbírali zkušenosti. Skupinu Hasičského a záchranného sboru Nitranského kraje vedl jeho ředitel Pavol Nerečo. Na organizaci cvičení se významně podílelo i pracoviště krizového řízení Krajského úřadu Ústeckého kraje

Cvičení se zúčastnilo na 500 příslušníků složek IZS a figurantů.

Fotogalerie Ústeckého kraje ZDE