Domů / Nezařazené / Teroristický útok na osobní vlak – taktické cvičení složek IZS Ústeckého kraje

Teroristický útok na osobní vlak – taktické cvičení složek IZS Ústeckého kraje

015 (1)Ve středu 16. května v dopoledních hodinách v rámci Mezinárodního metodického cvičení složek IZS „RALLYE OSTROV 2018“ proběhlo na nádraží ČD v Chabařovicích taktické cvičení složek IZS. Cvičení se také účastní pět německých posádek RZP z německého Saska. Námětem letošního největšího taktického cvičení složek IZS byl teroristický útok na osobní vlak.

023 (1) Výbuch vagónu, střelba, křik a pláč, přes osmdesát zraněných a mnoho dalších mrtvých!

Úkol pro čtyři desítky zasahujících zdravotnických záchranářů, 150 figurantů z řad studentů UJEP a VOŠZ Ústí nad Labem. Činnost a řešení mimořádné události s hromadným postižením zdraví hodnotilo přes dvacet lektorů a komisařů Vzdělávacího a výcvikového centra ZZS ÚK.Cvičení se zúčastnilo sedm desítek policistů Krajského ředitelství policie Ústeckého kraje. Na místo události nejprve dorazila prvosledová hlídka Policie ČR, která zjistila charakter a rozsah události, a po ní i policisté speciální pořádkové jednotky. Ti v první řadě zajistili místo události a bezpečný prostor pro další složky IZS a zakročili proti nebezpečnému pachateli. Na místo byla povolána také zásahová jednotka Krajského ředitelství policie Ústeckého kraje k provedení zákroku proti nebezpečnému pachateli držícímu rukojmí. Úkolem dopravních policistů bylo v okolí místa mimořádné události regulovat dopravu a zajišťovat hladký průjezd vozidel záchranných složek do zdravotnických zařízení. Do akce byli zapojeni rovněž policisté z týmu pro poskytování psychologické pomoci obětem trestných činů a obětem mimořádných událostí.

Požární jednotky setrvaly v bezpečné zóně a velitel jednotek HZS navázal kontakt s velitelem zásahu Policie ČR. Na výzvu velitele zásahu začaly jednotky poskytovat pomoc raněným osobám v zajištěném prostoru. Hasiči provedli prvotní třídění zraněných metodou START a evakuaci zraněných do místa poskytnutí první pomoci Zdravotnickou záchrannou službou. V některých případech hasiči zraněné osoby z vraku vagónu vyprošťovali pomocí techniky. Ve štábu zastupoval HZS ÚK velitel jednotky do příjezdu řídícího důstojníka. Po ukončení amokového stavu velitel jednotek požární ochrany přebral velení a stal se velitelem celého zásahu – likvidace požáru až do ukončení akce. Cvičení se zúčastnila jednotka HZS ÚK ze stanice Ústí nad Labem, podniková jednotka HZSP SŽDC, dobrovolné jednotky z Chabařovic, Chlumce, Krupky – Bohosudova, Telnice a psycholožka HZS ÚK.

Cvičení se zúčastnili, stejně tak jako všech zásahů na železnici, drážní hasiči SŽDC. Po nahlášení bezpečné zóny v místě nehody převzali vedení zásahu a zkratovali trakční vedení. Provedli prvotní průzkum a třídili zraněné osoby a předávali je zdravotnickým záchranářům.

Vítáme možnosti cvičení, při nichž si můžeme řešení krizových situací vyzkoušet a zjistit, zda je systém ČD nastavený správně a funguje od nahlášení události, přes součinnost se složkami IZS. Při vzniku mimořádné události právě zaměstnanci dopravce rozbíhají kolotoč záchranných prací. Je to vlakvedoucí, kdo přivolává složky Integrovaného záchranného systému a oznamuje situaci dispečinku ČD. Právě dispečerské pracoviště komunikuje jak s IZS, provozovatelem dráhy SŽDC, tak s dalšími organizačními složkami ČD.

Velké díky patří společnosti SŽDC a ČD za poskytnutí vagonové soupravy a prostor nádraží Chabařovice a dále všem subjektům, kteří se podíleli na realizaci taktického cvičení.

 

Fotogalerie z taktického cvičení

023 (1)
Osobní vlak plný cestujících, figuranti z řad studentů UJEP a VOŠZ Ústí nad Labem si zahráli oběti a raněné.
015 (1)
„Terorista“ provedl sebevražedný bombový útok ve vlaku. Mrtví a mnoho zraněných čeká na zásah policie, hasičů i záchranářů v rámci taktického cvičení Chabařovice 2018.

016 (1)

024 (1)

028 (1)

082 (1)

049 (1)

090 (1)

 

133 (1)
Vyproštění raněných provedli společně HZS ÚK a HZS SŽDC.

132 (1)

158 (1)

164 (1)
Taktického cvičení se účastnilo 22 zdravotnických posádek, z toho 5 německých posádek z DRK.

101 (1)

058 (1)

056 (1)

099 (1)

147 (1)

146 (1)

137 (1)

138 (1)

141 (1)

144 (1)

155 (1)