Zdravotnická záchranná služba Ústeckého kraje hodnotí svou činnost během letošních prázdnin. Červenec a srpen byly pro mnoho lidí časem odpočinku a dovolených, ale krajští záchranáři mnoho prostoru k odpočinku neměli. Oproti loňským prázdninám ošetřili
o několik set lidí více. Zasahovali u 16,5 tisíce pacientů, přičemž typickým jevem letošních prázdnin byly alergické reakce po bodnutí hmyzem.

Letní měsíce jsou obvykle z pohledu záchranářů charakteristické vyšším počtem úrazů,
a to způsobených jak dopravními nehodami, tak při sportu. Letošním prázdninám však dominovaly alergické reakce po bodnutí blanokřídlým hmyzem, nejčastěji vosou. Podle slov ředitele Zdravotnické záchranné služby Ústeckého kraje Mgr. Petra Bureše počet alergických reakcí zaskočil samotné záchranáře. Krajští záchranáři v průměru každý den ošetřili deset pacientů s alergickou reakcí. K některým z nich musel pro špatnou dostupnost či složitý terén vzlétnout vrtulník letecké záchranné služby. Za dva měsíce tak záchranáři vyjížděli či vzlétli k 624 pacientům s alergickou reakcí. V porovnání s loňskými prázdninami, kdy záchranáři v Ústeckém kraji ošetřili 254 osob, se jedná o významný nárůst.

Prázdniny jsou obvykle spojeny s nárůstem počtu úrazů, a letos tomu nebylo jinak. Záchranáři v Ústeckém kraji zasahovali u pěti desítek pacientů s velmi závažným úrazem. Nejčastější příčinou byly dopravní nehody, včetně nehod motorkářů, pády z výšek či úrazy cyklistů. Specifickým úrazem pro letní měsíce je tonutí, které bylo příčinou výjezdů našich výjezdových skupin v devíti případech, tedy o jeden více než loni.

Letní prázdniny však nejsou jen o úrazech. Krajští záchranáři vyjížděli také častěji
k pacientům s cévní mozkovou příhodou. Do specializovaných center pro léčbu cévní mozkové příhody transportovali téměř dvě stě pacientů. Více než devadesát pacientů
s akutním infarktem srdečního svalu transportovaly naše výjezdové skupiny
na specializované kardiologické pracoviště. V porovnání s loňskými prázdninami jich bylo
o sedm méně.

Konec prázdnin byl ve znamení spolupráce s Policií České republiky a Hasičským záchranným sborem České republiky při činnostech souvisejících s likvidací letecké pumy v areálu Orlen Unipetrol RPA v Litvínově.

Prázdniny jsou za námi, ale krajští záchranáři se začátkem školního roku upozorňují na rizika spojená s nástupem žáků do škol, především na riziko sražení chodců.