Ano, čtete správně. Tygr, který hrdě oblékl uniformu leteckého záchranáře LZS Ústí nad Labem KRYŠTOF 15. Tygr Olin je maskot dětského projektu Českého svazu letectví (ČsSL) s názvem „Olinova Tygří(ková) letka“. Projekt představuje nejen příběh, jak se z malého plyšového tygra může stát skutečný létající tygr.

„Proč tygr a Tygří(ková) letka? Ve světě existují tzv. tygří letky, což je jakási elitní skupina vojenských letců. U nás s tím v 90. letech začali v Žatci, kde naše první Tygří letka vznikla. Nyní jsou u nás tygří letky dvě, stíhači na gripenech v Čáslavi (21. zTL) a vrtulníkáři v Náměšti (22. zVrL). Proto tygr jako maskot, prostě nás ani nenapadlo jiné zvíře, a jméno Olin je na počest našeho kosmonauta plk. Ing. Oldřicha Pelčáka,“ říká k projektu Josef „Pytlák“ Říha, předseda Redakční rady Českého svazu letectví.

Projekt vznikl jako dárek československému letectví k jeho 100. narozeninám a má být pomyslnou štafetou, která bude předávána z generace na generaci, od letecké školky, přes středoškoláky, letce, až po veterány, tedy legendy, které budovaly slávu československého a českého letectví od jeho vzniku do současnosti.

Cílem projektu je především motivovat děti k pohybu, jít ven do přírody, na kopec a zejména na letiště. Veškeré informace o tomto dětském projektu jsou k nalezení na webových stránkách www.tygrikovaletka.com, nebo facebookovém a instagramovém profilu Olinovy tygří(kové) letky.

Tygr, který obletěl již celý svět!

V současnosti má plyšový tygr Olin nalétáno s piloty necelých 204 hodin na 38 typech letadel, včetně stíhaček, či vojenských a záchranářských vrtulníků. V pilotní kabině Boeingu 747 společnosti Cargolux obletěl již celý svět, se společností Smartwings se zúčastnil letu na Antarktidu, letěl v rámci akrobacie s Martinem Šonkou nebo doprovázel přelet koně Převalského do Kazachstánu. A to není celý výčet jeho působení v roli maskota projektu, kdy si jej piloti s sebou berou na palubu.

V současnosti se jeho fotka vydala do stratosféry na heliovém meteobalónu se sondou, postavenou školáky ze ZŠ TGM v Milovicích. A od prosince loňského roku obíhá Olinova fotka s fotografií našeho kosmonauta Oldřicha Pelčáka zeměkouli na palubě družice LASARsat, vynesené raketou Falcon 9.

Držme palce, třeba jednou tygr Olin přistane i na měsíci. A když už se zmiňujeme o vesmíru, dovolíme si tento projekt lehce parafrázovat slavným výrokem Neila Armstronga: „Malý krok pro tygra, velký skok pro děti.“

Autorkou uniformy je paní Marie Charvátová z Ústí nad Labem, která je od počátku nedílnou součástí projektu a dvorní švadlenou uniforem pro tygra Olina.

Foto Marek Křivánek